2012 m. birželio 9 d., šeštadienis

Kelias į mokyklą.I dalis


Negaliu patikėti, jog vakar buvo paskutinė diena mano licėjuje.. Rodos, dar prieš kelias savaites tik ir laukiau mokyklos pabaigos, tačiau neseniai suvokiau, jog su mokslo metų pabaiga praktiškai ir baigiasi mano mainai. Teoriškai beliko vos kelios savaitės(ach, tai skamba taip žiauriai! nenoriu išvažiuoti iš Prancūzijos!)..

Galbūt kiek keistoka rašyti pirmą kartą apie mokyklą ne pradžioje, o jai pasibaigus, bet iš kitos pusės galima blaivia galva viska įvertinti.

Prancūzijos švietimo sistema


Prancūzija turi seną švietimo sistemą, kuri turi nepalyginimai daug skirtumų su lietuviškąja mokslo sistema. Asmeniškai kartais pasvarstau, kodėl prancūzai nori būti netgi švietime tokie išskirtiniai visame pasaulyje.
Štai keletas faktų:

  • prancūzai mokyklą lankyti pradeda 2,5-3 metų(ech, mes, lietuviukai, sakytume, jog visa vaikystė sugadinta!). Nors tokio amžiaus vaikai Lietuvoje pradeda lankyti darželį, tačiau mums jis nėra privalomas, kai tuo tarpu Prancūzijoje vaikai tokio amžiaus pradeda lankyti vadinamąją école maternelle.
  • būdami 6 metų vaikai pradeda lankyti école primaire(liet. pradinė mokykla). Tiesa, nei darželyje, nei pradinėje mokykloje vaikai neina į mokyklą trečiadieniais. Be to, klasių skaičiavimas taipogi skiriasi. Mūsų paruošiamoji klasė(6 metai) ten vadinama cours préparatoire, 1 klasė - cours élémentaire niveau 1, 2 klasė - élémentaire niveau 2, 3 klasė - cours moyen 1,4 klasė - cours moyen 2.
  • 11 metų moksleiviai pradeda mokytis collège(liet. vidurinė mokykla).
  • Klasės skaičiuojamos atvirkštine tvarka negu pas mus: mūsų 5 klasė ten vadinasi sixième, 6 klasė - cinquième, 7 klasė - quatrième ... 11 klasė - première, 12 klasė - terminale
  • Būdami seconde klasėje(liet. 10 klasė) moksleiviai pradeda mokytis lycée(liet.gimnazija, licėjus), kuriame praleidžia 3 metus.
  • Prancūzijoje yra gana įprastas dalykas, jog moksleivis kartoja mokslo metus, jeigu jo mokymosi rezultatai gana prasti. Pastebėtina, jog aplinkiniai į tokius moksleivius nežiūri iš neigiamos pozicijos, kas galbūt šiek tiek būdinga mums, lietuviams :)
  • Prancūzijoje moksleiviai vertinami 20 balų skalėje. Prieš atvykdamas čia buvau nuoširdžiai įsitikinęs, jog mano pažymiai turėtų būti bent virš 15, kadangi turėjau stereotipą, jog čia mokytis bus labai lengva, bet realybė, pasirodo, buvo visai kitokia..
  • Kiekvienais mokslo metais keičiasi klasių sudėtis, t.y. jeigu vienerius metus buvai vienoje klasėje su Pierre, Quentine ir Marine, tai gali būti, jog sekančiais mokslo metais jūs būsite išmėtyti kitose klasėse. Tas pats galioja ir su mokytojais, kas, mano nuomone, turi neigiamą aspektą, kadangi mokytojai neprivalo labai stengtis mokydami moksleivius, kadangi žino, jog kitais metais jie turės kitą to paties dalyko mokytoją ir pan..
  • Moksleiviai įprastai mokyklą pradeda 8val., o baigia apie 17val.
  • Trečiadieniais pamokos vyksta iki pietų, t.y. iki 12val., kadangi popietė skiriama laikui su šeima, būrelių lankymu ir pan. Man trečiadienis būdavo pati geriausia diena, kadangi tądien pamokos man prasidėdavo 10val., o baigdavosi vidurdienį ^^
  • Prieš seconde moksleiviai turi pasirinkti vadinamąsias sekcijas: économique et sociale (ES) - ekonominiai ir socialiniai mokslai, scientifique (S) - gamtos mokslai, littéraire (L) - literatūra. Kiekviena sekcija turi savo mokomuosius dalykus. Tai reiškia, jog pasirinkęs ES, tu neturėsi fizikos kaip, pasirinkęs L, neturėsi matematikos.
  • Moksleiviai privalo laikyti visus savo sekcijos egzaminus. Jeigu Lietuvoje abiturientai įprastai laiko 3-4 egzaminus, tai Prancūzijoje turi laikyti apie 8 egzaminus, neskaitant savo noru pasirenkamų option(pasirenkamųjų dalykų). Žinoma, egzaminų sąlygos yra kiek kitokios, kadangi jų programos susideda tik iš to, ką mokeisi per paskutinius mokslo metus.
  • Moksleiviai, kurie gyvena neturtingose šeimose arba kurie turi sunkumų su mokslais, po 10 klasių gali pereiti mokytis į lycée professionnel, kur įgyja profesiją ir tuo pačiu pabaigia mokyklą. Į profesinių mokyklų moksleivius čia taipogi nežiūrima iš aukšto ir tokie moksleiviai nėra laikomi blogesni už kitus.
  • Prancūzijoje moksleiviai turi gana daug atostogų. Rudens atostogos spalio pabaigoje trunka apie 1,5 savaitės, šv. Kalėdų - 2 savaites, žiemos atostogos vasario vidury - 2 savaites, šv. Velykų atostogos - 2 savaitės, na, o po šių atostogų vos ne kiekvieną savaitę būdavo išeiginės, per kurias taipogi nereikia eiti į mokyklą. Žinoma, užtat vasaros atostogos prasideda tik liepos pradžioje..
Turbūt galėčiau pasakoti ir pasakoti apie mokslo sistemą, kuri iš tiesų yra labai paini su ja nesusipažinusiems.
Mano licėjus

Nors mano miestelis Saint-Just-Saint-Rambert ir turi apie 18 000 gyventojų, tačiau čia nėra nei vieno licėjaus. Jis yra šalia pat esančiame miestelyje Andrezieux-Bouthéon, turintis apie 8 000 gyventojų.
Mano mokyklos pavadinimas: Lycée François Mauriac. Mano žiniomis, Francois Mauriac buvo garsus prancūzų rašytojas. Licėjuje mokosi apie 2000 moksleivių, atvykstančių iš aplinkinių miestų ir miestelių, kurie sudėjus, mano skaičiavimais, turi apie 35 tūkst. gyventojų. Skamba tikrai neblogai!
Licėjaus fasadas.

Kaip ir daugelis moksleivių, į mokyklą važiuodavau autobusu apie 15min. Jeigu pamokos prasidėdavo 8val., tai šiek tiek nelegaliai(kadangi neturėdavau kortelės mokykliniam autobusui, tai neturėjau teisės juo važiuoti, bet mokyklinių autobusų vairuotojai kortelių netikrindavo) važiuodavau mokykliniu autobusu kartu su savo kaimynėmis. Kadangi autobusas atvykdavo 7val20min., tai turėdavau keltis apie 6val.30min., o tai reiškia, jog turėdavau ir anksčiau eiti miegoti ^^

Kaip bebūtų, man nepatiko mano licėjus. Nors ir jis buvo pastatytas pagal amerikietiškos mokyklos modelį, tačiau man tai buvo tik keli koridoriais sujungti pastatai, kurie iš tikrųjų atrodo kaip kalėjimas. Pamokų metu moksleiviai tiesiog tik užsirašinėja tai, ką sako mokytojai; nėra jokių projektų ar kūrybinių užduočių, todėl mokymasis būdavo laaaabai neįdomus ir atsibostantis.

Nors ir kaip nemėgau mokyklos, tačiau galėčiau pagirti valgyklą už nepakartojamai skanų maistą. Valgykla dirba nuo 11 iki ~14val. Moksleiviai turi apie valandą valgymui. Kad gautum padėklą maistui, reikia nuskenuoti kortelę. Gali pasirinkti vieną desertą, jogurtą arba vaisių, salotas(kurios yra laaabai skanios)arba užkandį, mėsos arba žuvies patiekalą ir garnyrą.




Tai tik vienas iš pavyzdžių, kaip atrodydavo mano padėklas valgykloje:))
     Kadangi tuoj už kelių minučių prasidės mano host-šeimos organizuojamas kaimynų vakarėlis, turiu pabaigti šį pranešimą. Antrąją dalį apie mano mokyklą pasistengsiu pristatyti kuo greičiau ^^

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą